Super Lawyers Recognizes 61 Crowe & Dunlevy Attorneys in 2017 List of Outstanding Lawyers

OKLAHOMA CITY – Super Lawyers magazine recently ranked 49 Crowe & Dunlevy attorneys in its 2017 Oklahoma list of outstanding lawyers, with 12 attorneys recognized as 2017 Oklahoma and 2018 Texas Rising Stars. Twenty-five of the firm’s attorneys were selected for 10 or more years.

Additionally, LeAnne BurnettJudy Hamilton Morse and Karen S. Rieger were listed as Top 25 Women Oklahoma Super Lawyers 2017; William H. Hoch III and Morse were ranked in the Top 10 Oklahoma Super Lawyers 2017 list; and Burnett, Kevin D. Gordon, Hoch, Morse, Clyde A. Muchmore and John M. Thompson were ranked in the Top 50 Oklahoma Super Lawyers 2017 list.

Super Lawyers is a rating service of outstanding lawyers from more than 70 practice areas who have attained a high-degree of peer recognition and professional achievement. The selection process includes independent research, peer nominations and peer evaluations, and each candidate is evaluated on 12 indicators of peer recognition and professional achievement. Crowe & Dunlevy has no input in the rating methodologies used by the publication. For more information on Super Lawyers’ selection process, visit www.superlawyers.com/about/selection_process.html.

The following Crowe & Dunlevy lawyers were selected for inclusion in the 2017 Oklahoma Super Lawyers publication:

  1. Zachary W. Allen – Real Estate: Business
  2. Gayle L. Barrett – Employment Litigation: Defense, Employment & Labor: Employer
  3. Gary A. Bryant – Banking, Business Litigation, Bankruptcy: Business
  4. Tanya Bryant – Employment & Labor: Employer
  5. LeAnne Burnett – Environmental Litigation, Environmental, General Litigation
  6. Adam W. Childers – Employment Litigation: Defense
  7. Leonard Court – Employment & Labor: Employer, Employment Litigation: Defense
  8. Mark A. Craige – Bankruptcy: Business, Creditor Debtor Rights: Business, Business Litigation
  9. Joe E. Edwards – Business Litigation, Banking, Civil Litigation: Defense, Criminal Defense: White Collar
  10. Harvey D. Ellis Jr. – Appellate, Energy & Natural Resources, Business Litigation, Constitutional Law
  11. Eric S. Fisher – Closely Held Business, Health Care, Business/Corporate
  12. Richard C. Ford – Appellate, Insurance Coverage
  13. Michael J. Gibbens – Energy & Natural Resources, Business Litigation, Aviation and Aerospace
  14. Jimmy K. Goodman – Business Litigation, Alternative Dispute Resolution, Native American Law, Personal Injury – Products: Defense
  15. Kevin D. Gordon – Health Care, Insurance Coverage, Business Litigation, Administrative Law
  16. John J. Griffin Jr. – Energy & Natural Resources, Environmental Litigation, Business Litigation
  17. Mark S. Grossman – General Litigation, Appellate
  18. Adam C. Hall – Eminent Domain, Business Litigation
  19. William H. Hoch III – Business Litigation, Creditor Debtor Rights: Business, Bankruptcy: Business
  20. James H. Holloman Jr. – Tax: Business, Closely Held Business, Estate Planning & Probate, Mergers & Acquisitions,
  21. Susan E. Huntsman – Native American Law, Energy & Natural Resources, Appellate
  22. Gerald L. Jackson – Business Litigation, Construction Litigation: Business, Native American Law, Energy & Natural Resources
  23. Tara A. LaClair – Securities Litigation, Energy & Natural Resources, Securities & Corporate Finance, Employment Litigation: Defense
  24. Michael S. Laird – Real Estate: Business, Land Use/Zoning, Energy & Natural Resources
  25. Mike McBride III – Native American Law, Gaming, Business Litigation
  26. D. Kent Meyers – Antitrust Litigation, Business Litigation, Alternative Dispute Resolution
  27. Victor E. Morgan – Business Litigation, Creditor Debtor Rights: Business, Energy & Natural Resources, Real Estate: Business
  28. Mack J. Morgan III – Business Litigation, Intellectual Property Litigation, Antitrust Litigation
  29. Judy Hamilton Morse – Business Litigation, Bankruptcy: Business
  30. Clyde A. Muchmore – Appellate, Business Litigation, Constitutional Law
  31. Brooke S. Murphy – Business Litigation, Class Action/Mass Torts: Defense, Civil Litigation: Defense
  32. Cynda C. Ottaway – Estate Planning & Probate, Closely Held Business, Nonprofit Organizations, Estate & Trust Litigation, Tax: Business
  33. Drew T. Palmer – Intellectual Property Litigation, Intellectual Property
  34. Richard P. Propester – Business Litigation, Business/Corporate
  35. Jenna Rader Johnson – Intellectual Property, Real Estate: Business, Intellectual Property Litigation
  36. Gary C. Rawlinson – Real Estate: Business, Business/Corporate
  37. Karen S. Rieger – Health Care, Nonprofit Organizations, Business/Corporate
  38. Malcolm E. Rosser IV – Real Estate: Business, Land Use/Zoning, Eminent Domain
  39. Timila S. Rother, Business Litigation, Insurance Coverage, Health Care, Professional Liability: Defense
  40. Donald K. Shandy – Environmental, Energy & Natural Resources
  41. Randall J. Snapp – Employment & Labor, Workers’ Compensation
  42. Roger A. Stong – Business/Corporate, Securities & Corporate Finance, Bankruptcy: Business
  43. David M. Sullivan – Intellectual Property, Intellectual Property Litigation, Technology Transactions
  44. John M. Thompson – Business Litigation, Banking, Construction Litigation: Business
  45. Mary H. Tolbert – Antitrust Litigation, Securities Litigation, Appellate
  46. Christina M. Vaughn – Native American Law
  47. L. Mark Walker – Energy & Natural Resources, Environmental
  48. Madalene A.B. Witterholt – Employment & Labor: Employer, General Litigation, Workers’ Compensation: Employer/Insurance
  49. Christopher B. Woods – Business Litigation

Eleven Crowe & Dunlevy attorneys were selected for inclusion in the Oklahoma Rising Stars 2017 publication:

  1. Shawn Dellegar – Intellectual Property, Intellectual Property Litigation
  2. Lysbeth L. George – Business Litigation, Bankruptcy: Business
  3. Anthony Hendricks – Administrative Law, Environmental, Banking, Criminal Defense: White Collar, Bankruptcy: Business
  4. Matthew B. Hickey – Tax: Business, Closely Held Business, Business/Corporate, Nonprofit Organizations, Estate Planning & Probate
  5. Allen L. Hutson – Employment Litigation: Defense, Employment & Labor
  6. Lauren Ottaway Johnson – Estate Planning & Probate, Tax: Business, Nonprofit Organizations
  7. Melanie Wilson Rughani – Appellate, Civil Litigation: Defense, Criminal Defense: White Collar
  8. Christopher M. Staine – Bankruptcy: Business, Business Litigation, Energy & Natural Resources
  9. Erin Potter Sullenger, Environmental – Energy & Natural Resources, Civil Litigation: Defense
  10. Evan G.E. Vincent – General Litigation, Business Litigation, Energy & Natural Resources, Construction Litigation: Business
  11. Tynia A. Watson – Intellectual Property, Intellectual Property Litigation, General Litigation

The following Crowe & Dunlevy attorney was selected for inclusion in the Texas Rising Stars 2018 publication:

  1. Luke C. Wohlford – Business Litigation

Share: